Międzynarodowy Zjazd Młodzieży w Berlinie

Międzynarodowy Zjazd Młodzieży kolejny raz odbył się w Berlinie. Tradycją stał się udział młodzieży z Liceum Społecznego Fundacji Logos , którzy jako jedyna ekipa z Polski co roku jest zapraszana do stolicy Niemiec. W tym roku reprezentantami Logosu byli : Ola Szczepaniak i Aleksander Tęcza- uczniowie klasy 1. Liceum Fundacji Logos. Podzielili się takimi wrażeniami :

9 listopada wyjechaliśmy do Berlina, aby wspólnie z młodzieżą z Niemiec, Danii, Szwecji, Estonii, Francji i Słowacji spędzić niezapomniany tydzień i tym samym wziąć udział w 43. Międzynarodowym Zjeździe Młodzieży pod patronatem UNESCO. Myślą przewodnią tegorocznego spotkania było "Konstruowanie Światowego Pokoju w Perspektywie I Wojny Światowej” .

Po przybyciu do Berlina udaliśmy się na kolację, na której mieliśmy okazje jeść własnoręcznie przyrządzone pizze oraz zapoznać się z pozostałymi uczestnikami. Gdy atmosfera zrobiła się swobodniejsza i wszyscy byliśmy pochłonięci rozmowami, przyszedł czas na powitanie od Pana Lutza Mannes z zespołu szkół Nelson Mandela. Był On naszym głównym opiekunem i zarazem pełnił dla nas rolę przewodnika po stolicy Niemiec.

Mieliśmy okazję zobaczyć wiele wspaniałych i historycznych miejsc w Berlinie. Wziąć udział w obchodach upamiętniających 25 rocznicę obalenia Muru Berlińskiego, uczestniczyć w wykładzie przygotowanym przez niemieckiego profesora, jak również odbyć zajęcia komputerowe, na których w małych grupach tworzyliśmy prezentacje i plakaty. Mimo tak wielu zajęć nikt nie zapominał o dobrej zabawie i przyjaznej atmosferze, która towarzyszyła nam nieprzerwanie przez cały pobyt, a w szczególność podczas długich wieczorów spędzanych na wspólnych rozmowach do późnych godzin.

Myślimy, że był to tydzień, który nauczył nas wszystkich wielu rzeczy, dał niepowtarzalną okazję poznania wielu wspaniałych ludzi z całej Europy, ale przede wszystkim było to doświadczenie, które zapadnie w naszej pamięci na wiele lat.

Ola i Alex