Seminarium UNESCO

W dniach 29.11.-04.12.2009 miało miejsce 38. Międzynarodowe Seminarium Młodzieży pod patronatem UNESCO. Tematem była  Iron Curtain – Fall of theWall – 20 Years later (Żelazna Kurtyna – Upadek Muru – 20 Lat Później. Jak co roku, nasz kraj reprezentowali wyłącznie uczniowie Liceum Fundacji LOGOS. Tym razem byli to Ewa Szwaba i Daniel Walczak. Współpracowali oni z Francuzami, Szwajcarami, Norwegami, Duńczykami, Litwinami i Niemcami.
Oto relacja:

Pierwszego dnia, tuż po oficjalnym powitaniu uczestników, każdy z nas otrzymał karteczkę, którą musiał przyczepić siedzącej obok osobie. Następnie każdy utożsamiający sobie kogoś z jakąś cechą lub zawodem nanosił na nią swoje przemyślenia. W ten sposób dowiedzieliśmy się, że Ewa lubi R&B i powinna zostać lekarzem, a ja słucham muzyki klasycznej i zostanę nauczycielem. W rzeczywistości prawie nikt nie mógł zgadnąć ,jaki kto jest. Ćwiczenie to miało na celu udowodnić, jak bardzo mylne jest osądzanie ludzi po wyglądzie.
W poniedziałek mieliśmy za zadanie wypisać trzy skojarzenia związane z Murem Berlińskim. Podczas „burzy mózgów” podzieliliśmy je na zbiory, którym następnie nadaliśmy tytuły. Uczestnicy pracowali w 6 grupach. Zadaniem każdej było przygotowanie prezentacji na dany temat. I tak Ewa odpowiedzialna była za łamanie praw człowieka, ja z kolei zastanawiałem się nad przyszłością UE oraz konsekwencjami zniesienia podziału Świata . Tego samego dnia odwiedzili nas także wybitni specjaliści zajmujący się tematyką seminarium. Byli to m. in. prof. Hope M. Harrison, ekspertka pracująca w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego USA w rządzie prezydentów Clintona i Busha , pan Streiff działacz Human Rights Watch czy pan Rölling z Gedekstätte Bln-Hohenschönhausen.  Wykłady były niezwykle interesujące i ciekawe. Każdy z nas wybierał swojego wykładowcę, po wysłuchaniu którego należało przekazać pozostałym uczestnikom nowo nabyte wiadomości.
We wtorek odbyły się warsztaty teatralne z panem Hartmannem.  Zastanawialiśmy się nad możliwą   sytuacją dziejącą się przy murze. Wspólnie wybieraliśmy postacie i zdania, jakie miały wypowiadać.  Potem grupowo tworzyliśmy scenę przed i po. Tego dnia podzieliśmy się także w 4-osobowe zespoły, mające udać się następnego dnia do instytucji, powiązanych z tematem spotkania.
W środę zwiedzaliśmy centrum Berlina oraz pracowaliśmy zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Ewa udała się do Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej, a ja do Instytucji Pamięci o Murze Berlińskim. Dzień zakończył się kolacją w typowej niemieckiej restauracji, na którą zaproszeni zostali przedstawiciele Bundestagu.
W czwartek kończyliśmy nasze projekty, nad którymi pracowaliśmy od wtorku. Wcześniej jednak opowiedzieliśmy o środowych wizytach. Zastanawialiśmy się także, w jaki sposób możemy sprawić, by wszystkim żyło się lepiej. Wieczorem zorganizowano pożegnalną zabawę.
Ostatniego dnia podsumowaliśmy wyniki naszej pracy, prowadziliśmy dyskusje, mówiliśmy o naszych nadziejach na przyszłość.
Całe wydarzenie było niezwykle pasjonujące. Poznaliśmy wielu obcokrajowców, a przede wszystkim nauczyliśmy się tego, czego nie można wyczytać ze zwykłych książek. Dziękujemy za tę możliwość pani Elżbiecie Jankiewicz – nauczycielce języka niemieckiego w naszej szkole.
Daniel Walczak