WIZYTA LEŚNIKA W 6 KLASIE

6 listopada 2019r. do klasy 6 w naszej szkole przyszła pani Kinga Plucińska z Nadleśnictwa Międzyzdroje. Opowiedziała nam o pracy leśnika i uświadomiła, jak ważne jest szanowanie środowiska.

Praca w nadleśnictwie jest trudna i wymagająca odpowiedniego wykształcenia. Pani Kinga skończyła studia leśne, dzięki czemu nie miała większych kłopotów z dostaniem się do tej pracy. Nie jest to jednak jedyna droga do rozpoczęcia kariery w tym zawodzie, można także ukończyć technikum leśne i odbyć roczny staż.

Pani Kinga pracuje w wydziale turystyki i ochrony środowiska.

Potem dowiedzieliśmy się w skrócie, na czym polega ta praca, czyli o tym, co w zasadzie robi leśnik. Zależnie od pory roku leśnik ma różne zadania, z którymi musi się uporać.

Na wiosnę osoba wykonująca ten zawód ma niesamowicie ważne zadanie - sadzenie drzewek. W różnych miastach w Polsce, znajdują się szkółki leśne, w których rosną małe drzewka. O tej porze roku leśnik bierze ze szkółek leśnych sadzonki drzew i sadzi je w różnych miejscach w lesie. Co ciekawe, sadzonki, póki nie są wystarczająco duże trzeba ogradzać, bo w innym przypadku zostaną one zjedzone przez zwierzęta. Wiosna jest też porą, w której rodzi się wiele młodych zwierząt, dlatego trzeba bardzo uważać, bo jeżeli człowiek znajdzie się w pobliżu małych, matka może być bardzo agresywna. Oprócz tego, gdy zaczyna robić się ciepło pojawiają się szkodniki. Niektóre z nich potrafią wyniszczyć całe lasy, dlatego leśnicy muszą chronić przed nimi drzewa. Jest na to idealny sposób, czyli PUŁAPKI FEROMONOWE. Działają one dzięki substancji wabiącej owady. Wiosna to też pora, w której my możemy korzystać z dobroci lasu i natury, chodząc na jagody, które są zdrowe i smaczne.

Potem pani Kinga przeszła do tego, co leśnik robi w lesie  latem. Ta pora roku jest najgorszą i najniebezpieczniejszą porą roku rok dla lasów i leśników z powodu częstych pożarów. W Świnoujściu zarejestrowano 7 pożarów w tym roku, z czego tylko 2 z nich były spowodowane przez człowieka. Podczas pożaru giną zwierzęta, a reszta, która przeżyła, traci swój dom. Na szczęście leśnicy są szkoleni i przygotowywani do radzenia sobie z pożarami, przez co większość z nich jest szybko gaszona i nie ma większych strat.

Potem pani Kinga opowiedziała nam o jesieni. Na jesieni warto, by nie tylko leśnicy chodzili do lasu, ale też inni, zwykli ludzie. Nie dość, że w lasach liściastych o tej porze możemy podziwiać piękny, kolorowy krajobraz, dzięki żółtym, czerwonym i złotym liściom, to do tego, jesień jest bardzo obfita w grzyby. Każdy z nas z rodzicami powinien choć raz pójść na grzybobranie. Pani przypomniała nam o tym, że nie wszystkie grzyby nadają się do jedzenia. Cała klasa dostała karteczki ze zdjęciami grzybów i tekstem dotyczącym tego jak mamy się zachowywać i co mamy robić, gdy zbieramy grzyby.

Po krótkiej rozmowie na temat jesieni, została nam ostatnia pora roku, czyli zima. Wbrew pozorom, na zimę leśnicy mają bardzo dużo obowiązków. Jednym z nich jest dokarmianie zwierząt. Gdy robi się zimno, zwierzęta mają kłopot ze znalezieniem sobie jedzenia, więc leśnicy dają im pokarm do karmników. Drugim obowiązkiem jest ścinanie drzew, zima to najlepsza pora by to robić.

Są też zadania leśniczych, które wykonują niezależnie od pory roku np. oznaczanie drzew do wycinki, sprawdzanie stanu dróg w lesie, czy zbieranie śmieci.

Dowiedzieliśmy się też paru ciekawostek, np. tego, że sosny żyją 100 lat, a cisy aż 600 albo o szkodnikach w Polsce, czyli cetyniaku i barczatce sosnówce.

Helena Wójcicka kl.6