Mistrzostwa Pierwszej Pomocy

16 maja odbyły się Mistrzostwa Pierwszej Pomocy, w których po raz kolejny startowali uczniowie Gimnazjum Fundacji Logos, wystawiając do rywalizacji dwie drużyny 5 osobowe. W tym roku organizator przewidział szereg stacji, na których młodzi ratownicy mogli się wykazać wiedzą, ale przede wszystkim umiejętnościami praktycznymi udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Umiejętności nabyli w toku zajęć przedmiotu Edukacja dla Bezpieczeństwa. Zawody odbyły się w formie stacyjnej. Stacje rozrzucone były na terenie miasta Świnoujście, tak żeby drużyny przemieszczały się, wykonując zadania ratownicze w różnych miejscach.

Uczniowie Gimnazjum Logos na pierwszej stacji uczestniczyli w gaszeniu pożaru zainicjowanego na terenie Komendy Miejskiej Straży Pożarnej. Ubrani w uniformy strażackie z rękawicami ochronnymi i hełmem, musieli wykazać się podstawową umiejętnością gaszenia małych pożarów, ale także dobrać odpowiedni środek gaśniczy do grupy pożaru, który mieli ugasić. Tuż obok, na małej łączce, ale w ciągu dalszym na terenie straży pożarnej, znajdowali się poszkodowani, którzy byli porażeni prądem elektrycznym, pozostali mieli krwotok z nosa i atak epilepsji. Kolejna niespodzianka czekała na ratowników na terenie liceum katolickiego. Tam pozoranci demotywowali działania gimnazjalistów, którzy zabezpieczali ciało obce w nodze, opatrywali rany i transportowali poszkodowanych przy pomocy deski ortopedycznej do miejsca przyjazdu zespołu medycznego. Po krótkim spacerze wizyta w Wydziale Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Świnoujście była prawdziwym zaskoczeniem. Tam Naczelnik wydziału demonstrował i wyjaśniał zasady stosowania masek gazowych różnego typu oraz ubierania płaszczy ochrony przeciwchemicznej. Po krótkim wykładzie drużyny wykonywały powyższe zadania na czas. Kolejna stacja na której drużyny LOGOS wykonywały resuscytację krążeniowo- oddechową, wykazywali się umiejętnością korzystania z automatycznego defibrylatora zewnętrznego AED, obracali osobę poszkodowaną z brzucha na plecy oraz układali ją w pozycji bezpiecznej, okazała się najwyżej punktowaną spośród wszystkich ośmiu drużyn biorących udział w mistrzostwach. Ostatnim wypadkiem na terenie Gimnazjum Publicznego nr 1 była kolizja samochodu osobowego z rowerem. Nie lada zaskoczeniem dla drużyn była obecność dziecka nieprzypiętego pasami na tylnym siedzeniu pasażera. Po opatrzeniu ran głowy kierowcy i ran rowerzystki oraz zaopiekowaniu się dzieckiem i pozostałymi poszkodowanymi, przyszedł czas na ostatni sprawdzian – test teoretyczny.

Reasumując drużyna LOGOS 1 zajęła drugie miejsce w klasyfikacji pomocy przedmedycznej, uzyskując 129 pkt, nieznacznie ustępując zwycięzcom z GP1 jedynie dwoma punktami. Druga drużyna LOGOS 2 uzyskała 110 pkt. zajmując ostatecznie miejsce piąte.

W klasyfikacji przygotowania obronnego Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego - Jerzy Krawczyk - wybrał trzy najlepsze jego zdaniem drużyny. Drużyna LOGOS 1 zajęła w tej klasyfikacji III miejsce.

SKŁADY DRUŻYN LOGOS:

DRUŻYNA LOGOS 1
ALEKSNDRA SZCZEPANIAK ALEKSANDER TĘCZA ALEKSY BIZAN PATRYK JAGUSZ MICHAŁ WOJTYNOWSKI

DRUŻYNA LOGOS 2
KIMBERLY SAS JULIA RATOWSKA KAROLINA LESZEK FILIP WAROCH PIOTR NAWROCKI