Refleksje z Międzynarodowego Zjazdu Młodzieży UNESCO w Berlinie

Późnym niedzielnym popołudniem zebrali się w Berlinie, dzielnicy Tempelhof przy Viktoriastraße (ufaFabrik) młodzi ludzie z wielu stron Europy. Francja, Niemcy, Szwecja, Dania, Serbia, Litwa i Polska powitały się wzajemnie za naszym pośrednictwem przy wystawnym stole. Na dobry początek każdy miał okazję na skosztowanie własnoręcznie przyrządzonej pizzy i zapoznanie się z uczestnikami. Gdy wraz z kulturalnym i kulinarny apetyt został zaspokojony, zostaliśmy powitani przez Pana Lutza Mannes z zespołu szkół Nelson Mandela- naszego głównego opiekuna i przewodnika po edukacyjnych aspektach stolicy Niemiec.

 Tegorocznym tematem 42 Międzynarodowego Zjazdu Młodzieży w Berlinie pod patronatem UNESCO była "Edukacja Jako Prawo Człowieka".

Przez prawie 6 dni spędzonych w Berlinie udało się nam wiele zobaczyć. Pan Lutz Mannes pokazał nam Bernauer Straße, Dom Nauczyciela (tzw. Teacher's House), Wyspę Muzeów. Widzieliśmy także pozostałości Muru Berlińskiego, pomnik spalonych książek oraz wiele innych ciekawych  obiektów.

W czasie warsztatów komputerowych pracowaliśmy w małych grupach nad zagadnieniami związanymi z tematem tegorocznego zjazdu. Mieliśmy również możliwość zaprojektowania na programie komputerowym plakatu głoszącego hasło "Edukacja jest prawem człowieka". Wiele czasu spędziliśmy również na przeprowadzanie wywiadów. Mieszkańcy Berlina chętnie wypowiadali się na temat prawa człowieka do edukacji, wadach i zaletach szkolnictwa oraz wizji idealnej szkoły. W piątek spotkaliśmy się po raz ostatni, by podsumować pracę z całego tygodnia.

Był to tydzień, który wiele nas nauczył. Mieliśmy niepowtarzalną okazję poznać wielu ciekawych ludzi z całej Europy. Dzięki temu doświadczeniu możemy teraz dzielić się zdobytą wiedzą i pokazać innym, jak ważna jest edukacja w życiu każdego człowieka.

 

Kacper  i  Roksana